Analiza składu ciała. Jak działa? Co Ci daje?

January 11, 2021

Skąd dowiedzieć się, ile masz tkanki mięśniowej a ile tłuszczowej? Albo jaki masz poziom wody w organizmie? Jak sprawdzić czy masz odpowiednią ilość wapnia, którego niedobory tak często zdarzają się w dzisiejszym świecie (np. w postaci łamliwych paznokci, wypadających włosów czy nawet tężyczki)? Z szybką i skuteczną pomocą przychodzi analiza składu ciała, którą opiszę w dzisiejszym artykule. 

Analiza składu ciała to nic innego jak pomiar podstawowych parametrów organizmu: tkanki tłuszczowej (ogólnej i niezdrowego tłuszczu brzusznego) i mięśniowej, poziomu wody i wapna, tłuszczu wisceralnego, potrzebnych kalorii, BMI a nawet przybliżonego wieku metabolicznego oraz ocena poszczególnych parametrów w stosunku do określonych norm

Całe badanie jest szybkie, nieinwazyjne, niewyczuwalne – podobne do zwykłego stawania na wadze. Z tym, że urządzenie do analizy składu ciała działa w sposób bardziej zaawansowany.  

JAK? 

Wykorzystując metodę impedancji bioelektrycznej (BIA). Brzmi skomplikowanie a jest tak naprawdę bardzo proste. Impedancja to rodzaj oporu elektrycznego tkanek, przez które przepuszczany jest prąd o bardzo niskim natężeniu. Dzięki różnicy oporu różnych tkanek, urządzenie do analizy składu ciała wyświetla pożądane wartości.  

Ciekawostka

Właściwości elektryczne tkanek opisywane były już w 1871 roku przez Hermanna, więc metoda ma prawie dwustuletnią tradycję. 

Analiza składu ciała. Czemu jest potrzebna? 

Każdy z nas ma inne potrzeby żywieniowe i witaminowe. Wynikają one z czynników demograficznych takich jak wiek czy płeć, ale też z konkretnej budowy ciała, czy tego jak o siebie dbasz na co dzień i jak jesteś aktywny/a. Dlatego potrzebujesz indywidualnego podejścia dostosowanego do Ciebie i Twojego organizmu. 

Analiza składu ciała pozwala w prosty sposób wyznaczyć plan działania do osiągnięcia Twoich wymarzonych celów, niezależnie od tego czy chcesz pozbyć się nadmiaru tłuszczu, zwiększyć masę mięśniową, dożywić organizm czy lepiej zadbać o odporność czy zdrowie. Dodatkowo, dzięki niemu, wypisuję odpowiednie proporcje produktów odżywiających i rozpisuję plany żywieniowe. 

W moim gabinecie robię analizę składu ciała bezpłatnie, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa. To pierwszy punkt w naszej wspólnej podróży. Jeśli naprawdę chcesz wiedzieć czy i jakie Twój organizm ma potrzeby żywieniowe lub niedobory Napisz lub zadzwoń, a powiem Ci, jak najlepiej zadbać o Twoją sylwetkę, zdrowie i lepsze samopoczucie. 


Źródła:

Dżygadło B., Łepecka-Klusek C., Pilewski B.: Wykorzystanie analizy impedancji bioelektrycznej w profilaktyce i leczeniu nadwagi i otyłości. Problemy Higieny i Epidemiologii 2012; 2 (93): 274-280.

Lewitt A., Mądro E., Krupienicz A.: Podstawy teoretyczne i zastosowania analizy impedancji bioelektrycznej (BIA). Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2007; 3 (4): 79-84.

Zadbajmy o Ciebie, by móc więcej
Porozmawiaj ze mną o tym czego potrzebujesz, by czuć się i wyglądać dobrze. Dobierzmy produkty i krok po kroku dbajmy o siebie lepiej.
POROZMAWIAJMY >>