„Zdążyć przed terminem” czyli jak dbać o siebie, żeby przygotować się na nieprzewidziane

March 11, 2021

Co i w jakiej kolejności zrobić, żeby zdążyć... W tym przypadku chodzi mi o zdrowie i sprawność. Czy bierzesz pod uwagę, że może Ci się coś stać? Czy myślałeś, jak sobie wtedy poradzisz? A może myślisz, że akurat Tobie nic się nie przytrafi? Należałam do tych ostatnich aż do chwili, kiedy stało się jasne, że muszę nauczyć się chodzić o kulach. 

Nie to było dla mnie przerażające - jedyna rzecz, która mnie martwiła to to, że będę musiała prosić o pomoc i być od kogoś zależna. Oczywiście natychmiast znaleźli się najbliżsi i przyjaciele, którzy mi pomagają, ale tak na koniec niestety jestem zdana na siebie i ewentualnie na moje psy😂.

Otaczamy się rodziną, przyjaciółmi, znajomymi i myślimy, że jak coś nam się stanie, to przecież nie będziemy sami. Rzeczywistość jednakowoż jest taka, że choćby nie wiem, jak się starali i nam pomagali, to co do zasady będziemy musiały_eli poradzić sobie i zostać same_i, chyba że wynajmiemy opiekę. Wszyscy przecież mają swoje obowiązki, pracę, dom, dzieci, aktywności i nie ma w tym nic dziwnego ani nadzwyczajnego. Tak jest i już. 

Dlatego zatrzymaj się teraz i pomyśl, jak poradzisz sobie w momencie, kiedy coś nieprzewidzianego Ci się stanie, np. tak, jak mi, ulegnie uszkodzeniu, do tego, prawa noga. Czy będziesz miał_a siłę chodzić o kulach? Czy będziesz umiał_a stać na lewej nodze albo na niej podskakiwać? Czy ciężar Twojego ciała i sprawność fizyczna pozwoli Ci na to? Czy potrafisz prosić o pomoc? Czy potrafisz wziąć, jeśli już ją otrzymasz bez poczucia winy, wstydu…? Z takimi pytaniami i refleksjami przyszło mi się zmierzyć i wiecie co? Nie byłam na tę sytuację przygotowana. Jedno jest pewne, wolę być zdrowa, sprawna i samowystarczalna.

Tak naprawdę, to chyba jednak „zdążyłam przed terminem”.

Sztuka szukania pozytywów, czyli jak nie dać się trudnej sytuacji

Chociaż życie pisze naprawde niespodziewane scenariusze, warto ćwiczyć wdzięczność i szukać dobrych stron w gorszych chwilach. Rozładujemy tym stres i nie będziemy dokładać swojemu organizmowi zmartwień. Dlatego korzystając z okazji pokażę Ci jak ćwiczę “sztukę wdzięczności”. :) 

Dzięki wypadkowi uświadomiłam sobie, że:

 • moja waga pozwala mi cały dzień przemieszczać się po domu i między piętrami, co z kulami naprawdę jest wyczynem.
 • moje mięśnie są silne i utrzymują mnie wystarczająco długo
 • mam pod ręką najszybszy na świecie i wg mnie, najzdrowszy posiłek, w postaci pożywnego koktajlu, którego przygotowania nie wymaga wsparcia innej osoby 
 • moje zdrowie psychiczne pozwala mi myśleć pozytywnie i znajdować plusy całej tej sytuacji

 

Jakie są dobre strony sytuacji?

 • zawsze miałam słabsze ręce i lewą nogę - teraz je wzmocnię
 • ciągle się spieszyłam, a teraz zobaczę, jak można przeżyć chwile żyjąc na zwolnionych obrotach
 • nauczę się prosić i czekać
 • mam czas na oglądanie seriali i czytanie książek
 • nauczę się brać, jeśli tylko coś dostanę i będę za to wdzięczna
 • bardziej docenię to, że jestem zdrowa i bardzo sprawna
 • mam kolejny argument dla Ciebie, żebyś Ty też "zdążył przed terminem".

Zdrowe wskazówki. Pomyśl o tym i zacznij już dziś wzmacniać swój organizm.

Poniżej przedstawiam ci zaledwie kilka prostych wskazówek, które wprowadzone w życie od dziś, będą działać na korzyść Twojego ciała i głowy. Ważna jest tu regularność - niech staną się Twoją codziennością, rutyną - a nie deską ratunku, gdy stanie się coś nieprzewidzianego. 

 • Jedz naprawdę zdrowe jedzenie każdego dnia. Każdego dnia pogarszasz albo poprawiasz swój stan zdrowia. Jesteś tym, co jesz nie od święta, tylko każdego dnia. 
 • Jedz po to, żeby żyć, a nie żyj po to, żeby jeść.
 • Codziennie się ruszaj, nie ręką przed telewizorem tylko na świeżym powietrzu, trzy - cztery razy w tygodniu po godzinie.
 • Pij wodę, to najtańszy i najważniejszy suplement☺.
 • Znajdź sposób na odreagowanie stresu. Śpiewaj, tańcz, krzycz, medytuj, biegaj (załatwisz tym dwie rzeczy) Pamiętaj, że ciągły stres wyniszcza nas – powoli i skutecznie.
 • Wysypiaj się – nic nie zregeneruje cię jak długi, głęboki sen.

Dlatego, że wiem, jakie to ważne i sama się o tym nieraz przekonałam, wspieram ludzi w budowaniu zdrowych nawyków, z pomocą produktów i małych zmian w życiu - to najprostsza i najszybsza forma dobroci dla organizmu i dbania o siebie :)

Jeśli potrzebujesz kogoś, kto powie Ci jak najlepiej wzmocnić organizm i jak krok po kroku zmienić swój styl życia na zdrowszy, żeby być przygotowany na różne okoliczności, zapraszam do siebie


Zadbajmy o Ciebie, by móc więcej
Porozmawiaj ze mną o tym czego potrzebujesz, by czuć się i wyglądać dobrze. Dobierzmy produkty i krok po kroku dbajmy o siebie lepiej.
POROZMAWIAJMY >>